shobade.blogfa.com

9 فایده ورزش کردن

1 – کمک می کند که بهتر و راحت تر بخوابید :

تحقیقات مربوط به ورزش کردن با راحت خوابیدن به تازگی انجام شده است. این تحقیقات نشان داده است که به طور میانگین 20 الی 30 دقیقه ورزش برای سه تا چهار روز درهفته کمک می کند که خواب راحتی داشته باشید. هر چند بهتر است که روزها یا بعدازظهرها ورزش کنید نه شبها قبل از خواب، چون در این صورت خیلی پر انرژی خواهید شد و به سادگی خوابتان نخواهد برد.

2 – باعث می شود دیرتر پیر شوید و از مرگ نا بهنگام هم جلوگیری می کند :

هر چه سنتان بالاتر می رود، ورزش منظم می تواند شما را از نظربدنی متناسب و سالم نگاه دارد. همچنین وضعیت پوست و ماهیچه های شما را هم بهتر خواهد کرد. قابلیت انعطاف شما را بالاتر خواهد برد و از بسیاری بیماری های مربوط به پیری از قبیل پوکی استخوان و بیماری های قلبی جلوگیری خواهد کرد.

3 – مفصل ها، استخوانها و ماهیچه های شما را سالم تر نگاه خواهد داشت :

هر چه سنتان بالاتر می رود، تراکم استخوان هایتان و انعطاف پذیری مفصل هایتان کمتر خواهد شد. ورزش کردن به طور منظم یکی از بهترین راه حلها برای کم کردن مشکلات مربوط به ماهیچه ها، مفصلها و استخوانها است. یک برنامه ورزشی منظم به شما کمک می کند که قوا و انعطاف پذیری خود را حفظ کنید.

4 – سیستم دفاعی بدنتان را تقویت خواهد کرد :

ورزش قدرت سیستم دفاعی بدن را بالا می برد. در نوجوانان و بزرگسالان ورزش می تواند به عنوان یک محرک طبیعی برای سلولهای دفاعی به حساب آید. درافراد سالخورده عملکرد سیستم دفاعی خود به خود ضعیف می شود که می تواند خطر ابتلا به بیماری های مسری و واگیردار را افزایش دهد. اما تمرینات ورزشی منظم و متعادل مثل پیاده روی و دوچرخه سواری می تواند به طور تقریبی ضعف سیستم دفاعی را در بدن کاهش دهد.

5 – حافظه را قوی تر خواهد کرد :

تحقیقات نشان داده است افرادی که روی قاعده ای منظم ورزش می کنند قدرت تمرکز بهتری دارند. پیاده روی سه روز در هفته به مدت 45 دقیقه برای بالا بردن زیرکی و هوش شما کافی است. ورزشهای هوازی قسمتهای جلویی و جداره های بالایی مغز که به تمرکز مرتبط است را تحریک می کند..

6 – اعتماد به نفس را بالا می برد :

این سؤال ساده را از خود بپرسید: در کدام لحظه احساس بهتری دارم؟ وقتی روی مبل، لم داده ام و مشغول خوردن یک پاکت چیپس هستم یا بعد از انجام یک تمرین ورزشی عالی که از باشگاه برگشته ام؟ اگر مدتی است که بد هیکل شده اید، تمرینات ورزشی را شروع کنید، بُنیه، ماهیچه ها و قدرت بدنیتان را افزایش خواهید داد و از نظر روحی حال بهتری خواهید داشت. این خود به خود باعث می شود که تصویر بهتری از خود داشته باشید و اعتماد به نفستان بالا رود.

7 – انرژی و تحمل شما را بالا می برد :

افرادی که به طور مداوم ورزش می کنند، انرژی، قدرت بدنی و تحمل بیشتری دارند. مدت کمی بعد از آغاز تمرینات این انرژی بیشتر را در خود کاملا حس خواهید کرد.

8 فشارهای عصبی، افسردگی و اضطراب را کاهش می دهد:

ورزش باعث می شود که استرس شما به پائین ترین حد خود برسد. بدن شما بعد از یک یا دو ساعت ورزش اندروفین بیشتری تولید می کند که اعصاب شما را تسکین خواهد داد. فایده دیگر فعالیت بدنی این است که شما را به داشتن رژیم غذایی مناسب، تشویق می کند و تغذیه مناسب، استرس را کاهش می دهد. بعضی تحقیقات نشان داده است که از ورزش می توانیم به عنوان درمانی برای افسردگی استفاده کنیم.

9 - احتمال ابتلا به بسیاری از بیماری ها را کاهش می دهد :

بهترین نتیجه ای که از تمرینات ورزشی گرفته می شود این است که احتمال ابتلای شما را به بسیاری از بیماری های جدی و کشنده مثل بیماری های قلبی، فشارخون بالا، پوکی استخوان ،دیابت، چاقی، کلسترول بالا،سرطان سینه، ایست وحملات قلبی و ورم مفاصل کاهش می دهد.

 

نوشته شده در یکشنبه پانزدهم شهریور ۱۳۸۸ساعت 3:0 توسط هانیه| |